Strona główna > Aktualności > Treści

Mały Nowy Rok

Feb 08, 2018

Mały Nowy Rok (chiński: Xiaonian), zwykle na tydzień przed księżycowym Nowym Rokiem, jest również znany jako Festiwal Boga Kuchennego, bóstwa, które nadzoruje moralny charakter każdego gospodarstwa domowego.

Oto sześć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Małym Nowym Roku, kolejny znak początku wiosny. 小年夜.jpg

1. Ofiaruj ofiary Bogu kuchni

W jednej z najbardziej charakterystycznych tradycji Małego Nowego Roku jest spalenie papierowego obrazu Boga Kuchennego, wysłanie ducha boga do Nieba, aby zrelacjonować zachowanie rodziny w ciągu ostatniego roku. Bóg Kuchni zostaje przywitany z powrotem do domu przez wklejenie nowego papierowego obrazu obok kuchenki. Z tego punktu widzenia, Bóg Kuchni będzie nadzorował i chronił gospodarstwo domowe przez kolejny rok.


Większość ofert to słodycze różnych odmian. Uważa się, że to zamknie usta Boga kuchennego i zachęci go do mówienia dobrych rzeczy o rodzinie, gdy wstąpi do Nieba, aby przedstawić swój raport.


2. Sprzątanie mieszkania

Między festiwalem Laba, ósmego dnia ostatniego miesiąca księżycowego, a Małym Nowym Rokiem, dwudziestego trzeciego dnia, rodziny w całych Chinach przeprowadzają gruntowne sprzątanie domu, zamiatając stare w przygotowaniach na Nowy Rok.


Według chińskich wierzeń ludowych, w ciągu ostatniego miesiąca roku duchy i bóstwa muszą wybrać albo powrót do Nieba, albo pozostanie na Ziemi. Uważa się, że aby zagwarantować, że duchy i bóstwa będą w odpowiednim czasie odjeżdżać, ludzie muszą dokładnie oczyścić zarówno swoje osoby, jak i mieszkania, aż do ostatniej szuflady i szafki.


3. Jedz cukierek Guandong

Cukierek z guandongu, lepki przysmak zrobiony z kleistego prosa i kiełkującej pszenicy, jest tradycyjną przekąską, którą Chińczycy jedzą na Festiwalu Boga Kuchni.

4. Wklej cięcia papieru do okien

W Małym Nowym Roku rozbierane są stare kuplety i kartki z poprzedniego Święta Wiosny, a nowe dekoracje okien, plakaty noworoczne i pomyślne dekoracje zostają wklejone.

5. Kąpiel i obcięte włosy


Jak mówi stare chińskie powiedzenie, czy są bogaci czy biedni, ludzie często mają fryzurę przed Festiwalem Wiosny. Aktywność kąpieli i strzyżenia jest często podejmowana w Małym Nowym Roku.

6. Przygotowania do Festiwalu Wiosny

Ludzie zaczynają gromadzić niezbędne rezerwy na Wiosenny Festiwal od małego Nowego Roku. Wszystko, co jest potrzebne, aby złożyć ofiary przodkom, zabawiać gości i karmić rodzinę podczas długich wakacji, należy zakupić z góry.